اتصالات سر چاه

در واقع بعد از این که چاه حفاری شد، به منظور راه  اندازی و کنترل چاه نیاز به استفاده از تجهیزاتی بر روی چاه و یا در مجاورت چاه خواهیم داشت.

البته لازم به ذکر است، این تجهیزات به موارد استفاده از چاه، چگونگی تکمیل آن، فشار و وجود گازهای اسیدی، مشخص می گردند. مجموعه وسایلی که  به صورت مستقیم، بر روی خود چاه قرار می گیرند، اتصالات سر چاه یا تاج چاه گفته می شود.

با توجه به اهمیت این دسته از اتصالات مربوط به چاه در این بخش نمونه های مختلف از آن را معرفی خواهیم کرد.

انواع لوازم سرچاهی

وسایل‌ نام برده شده بر روی‌ سر چاه قرار گرفته اند و به ترتیب از بالا به سطح زمین قرار گرفته اند.

قسمت فوقانی سرجداری:

عموما در قسمت  بالای شیرفوقانی سرچاه محلی، در نظر گرفته شده است که از آن برای وصل کردن اتصالات مختلف استفاده می شود.

شیر فوقانی سرچاه :(Dip Valve)

در قسمت بالائی سه راهه، شیر فوقانی سرچاه نصب گردیده و معمولاً در اندازه ۳ یا ۴ اینچ می باشد. در حقیقت این شیر به عنوان مجرای ورود ابزار مختلف به چاه شناخته شده است. بنابراین اگر در داخل چاه عملیاتی انجام شود، با باز و بسته کردن این شیر می توان عملیات انجام گرفته، داخل چاه را کنترل نمود.

قسمت منحنی:

قسمت منحنی، در واقع سه راهه ای بوده که از یک طرف به شیر ایمنی سرچاه، از طرف بالا به شیر فوقانی چاه و راه سوم به لوله چاه آب متصل می گردد. این بخش دارای اندازه های متفاوتی می باشد، اما نوع معمولی آن 6 اینچ می باشد.

شیر ایمنی سرچاه :(Surface Safety Valve)

این شیر   بر روی شیراصلی فوقانی قرار گرفته و عموما اندازه آن ۶ اینچ می باشد. البته جهت باز و بسته کردن این نوع  شیر را می توان در راستای کنترل فشار چاه تنظیم نمود.  در ضمن مدل های جدید این شیر به کمک دستگاهی که در مجاورت چاه نصب شده است با Panel کار می کند .

 شیر اصلی فوقانی :(Top Main Valve)

مشخصات این نوع شیر مشابه با شیراصلی زیرین بوده که در بالای شیراصلی زیرین قرار گرفته است. در ضمن  باز و بسته کردن چاه توسط این شیر می باشد.

شیراصلی زیرین :(Bottom Main Valve)

این شیر دارای دو نوع دروازه ای (Gate Valve) و  توپی (Ball Valve) بوده و در اندازه   ۶ اینچ می باشد. مهم ترین محل دسترسی به چاه این شیر می باشد و در صورت هر گونه خرابی لازم است  تعمیر و یا تعویض گردد.

البته شیر اصلی غالبا در حالت باز می باشد. زیرا  باز و بسته کردن مداوم شیرها منجر به خراب شدن شیر می گردد . محل قرار گرفتن آن درست در بالای شیرهای جانبی می باشد.

شیر های جانبی بر روی جدار های مختلف چاه :(Side Valves)

در واقع این شیرها وسیله ای است که وضع بین ، جدارهای چاه از نظر فشار و نوع سیال موجود در آن ها را بررسی خواهد کرد.  بر روی هر جداره شیر وجود داشته و معمولاً به ا ندازه ۲ اینچ می باشند.

الته محل قرار گفتن شیرها به این صورت است که اگر طوری رو بروی چاه بایستیم که قسمت منحنی دار تاج چاه (Swept Bend) در مقابل رو باشد، محل قرار گرفتن شیرهای مذکور در سمت راست ما بر روی تاج چاه می باشد .

سرلوله (فلنج) زیرین :(Base Flange)

این سرلوله بر روی بزرگ ترین جداره فلزی چاه قرار گرفته است که از سطح زمین بیرون آمده است و بقیه وسایل قرار گرفته شده بر سر چاه با تکیه بر این سرلوله نصب خواهند شد. در ضمن به کمک این سرلوله در برخی موارد می توان عمق چاه را اندازه گیری نمود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *