تابلو برق چاه عمیق و نیمه عمیق

تابلو برق از تجهیزات الکتریکی مهم و اساسی برای انواع چاه های عمیق و نیمه عمیق می باشد. البته با توجه به نوع تاسیسات و عمق چاه، باید از تابلو برق متناسب با آن چاه استفاده نمود.

بنابراین به منظور ارتقا سطح آگاهی افراد، به معرفی نمونه های مختلف تابلو برق خواهیم پرداخت.

تعریف تابلو برق

در حقیقت تابلو برق به محفظه ای گفته می شود که برای نصب و سیم بندی تجهیزات الکتریکی استفاده می شود. به گونه ای که در این محفظه کلید ها و قطعات کنترلی و حفاظتی و لوازم نمایشگر روی آن نصب می ‌شوند.

هم چنین تابلو های برق جهت جلوگیری از وارد شدن شوک الکتریکی به کاربران، تجهیزات و سیتم های حفاظت در برابر عوامل محیطی استفاده می ‌شوند.

در نتیجه تابلو برق کمک به افزایش سطح ایمنی تاسیسات الکتریکی نموده و در واقع تابلو به شکل محفظه ای بسته طراحی می شود تا تجهيزات داخل آن غير قابل دسترس باشند.

البته لازم به ذکر است که تابلو برق از تنوع بسیار بالایی برخوردار می باشد. بنابراین در ادامه نمونه های مختلف از آن را بررسی خواهیم کرد.

 انواع تابلو برق از لحاظ ساختار:

تابلوهای Metal Enclosed

تابلوهايی به شکل محفظه تمام بسته فلزی که تمام تجهيزات الکتريکی اعم از کليدها، ترانس های جريان و ولتاژ، لوازم اندازه گيری، شينه ها و … در داخل آن نصب می شود.

این تابلوها به دو دسته تقسیم می شوند:

تابلوهای Metal Clad

تابلوهای Metal clad  نوعی تابلوی برق بوده که در آن ها، محفظه های مختلف از يکديگر جدا شده اند. اين امر باعث می شود تا اگر خطایی در يکی از محفظه ها روی دهد، اين خطا به محفظه های ديگر انتقال پيدا نکند و ساير محفظه ها نيز تحت تأثير آن آسيب نديده و محفوظ می مانند.

تابلو Metal Clad به چهار بخش تقسيم می شود: – محفظه باسبار، محفظه سر کابل ، محفظه کلید، محفظه lv، تجهيزات اندازه گيری، حفاظتی و کنترلی در آن قرار می گيرند.

تابلوهای Compartment Type

اين نوع تابلو ها نوعی از تابلو های Metal Enclose هستند که در آن ها، محفظه های مختلف از يکديگر جدا نمی گردند.

تقسیم بندی تابلو برق ها بر اساس نحوه قرار گرفتن:

 تابلوهای فیکس (Fix):

تابلوهای ایستاده چند منظوره (Multi Purpose):

 این تابلو ها به صورت ایستاده قرار می گیرند و تابلو های چند منظوره می باشند و داخل آن ها می توان تجهیزات کنترل، قدرت، پنوماتیکی و…نصب کرد.

تابلوهای دیواری (Wall Mounting):

این تابلوها به دو دسته تابلو های روکار (On Surface) و تابلو های توکار (Flush Mounting) تقسیم می شوند.

تابلوهای (Rack):

تابلو هایی هستند که حالت قفسه قفسه دارند و محفظه های اندازه گیری، الکترونیکی، کنترل و مخابراتی و… روی آن ها نصب می شود.

تابلو های Swing نوعی از تابلو های Rack هستند که دارای در متحرک می باشد و مزیت آن این است که پشت تجهیزات آن قابل رویت است و دسترسی به پشت تجهیزات فراهم است این مدل بسیار گران است و درب آن هم شیشه ای است.

 تابلوهای کشویی (Withdraw able):

تابلو های کنترل موتور ها (Motor Control Center (MCC:

این تابلو ها بصورت کشویی ساخته می شود و برای کنترل موتور ها ساخته می شود. این تابلو ها به خاطر مزیت تابلو های کشویی بسیارگران هستند.

تابلو های مرکز قدرت (Power Center):

 این تابلو ها برای تغذیه تابلو های MCC استفاده می شوند و یک تابلوی توزیع است و می تواند چند عدد تابلوی MCC را تغذیه کند در این تابلو ها کلیدها بیشتر از نوع هوایی هستند و بعد از پست اصلی استفاده می شوند.

  تابلوهای مدولار:

تابلوهای مدولار در واقع نوع پیشرفته تابلو های فیکس ایستاده است. هر فیدر به شکل یک مدول در تابلو نصب شده و به وسیله یک صفحه فلزی از فیدر بالایی و فیدر پایینی خود جدا گردیده و از لحاظ دسترسی به سر کابل به دو نوع کلی دسترسی از پشت و  دسترسی از جلو تقسیم بندی نمود.

البته برای دسترسی از جلو، کنار درب اصلی تابلو، درب کوچکی به نام درب کناری تعبیه شده و اتصالات کابل ها به فیدرها از طریق این درب انجام می شود. در واقع این نوع سلول ها را از لحاظ محل ورود سر کابل های ورودی و خروجی می توان به ورود از بالا و ورود از پایین تقسیم بندی نمود.

انواع تابلو برق از لحاظ محل نصب:

تابلو برق داخلی : (Indoor) تابلو در فضای بسته مانند داخل سالن يا سوله نصب می شود.  

تابلو برق فضای باز:  (Outdoor)  تابلو در فضای باز نصب می شود.

 انواع تابلو برق از لحاظ ايستايي :

 تابلو برق ايستاده: (Self Standing / Free Standing)   

تابلو حالت خود ايستا دارد. ( نياز به استفاده از سازه یا تکیه گاه وجود ندارد.)

تابلو برق ديواری :  (Wall Mounted)   

تابلو هايي که روی ديوار نصب می شوند.

 اين تابلو  ها اگر روی سطح ديوار نصب شوند، روکار،  Surface Mounted و اگر داخل ديوار جاسازی شوند، توکار، Flush Mounted يا Recessed Mounted ناميده می شوند.

 انواع تابلو برق از لحاظ سطح ولتاژ :

 تابلو ها از لحاظ سطح ولتاژ را می توان به سه دسته تقسيم بندی نمود:

تابلوهاي فشار ضعيف (LV) تا ۱۰۰۰ V

تابلوهاي فشار متوسط (MV) از ۱۰۰۰ تا ۶۳۰۰۰ V

تابلو های فشار قوی (HV) از ۶۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰۰ v

 تابلوهای فشار ضعيف:

تابلو های فشار ضعيف در سطح ولتاژ کمتر از ۱۰۰۰V قرار دارند. مطابق IEC 60439-1 تابلوی فشار ضعيف ترکيبی است از يک يا چند وسيله قطع و وصل (Switching Device) فشار ضعيف همراه با تجهيزات کنترلی، اندازه گيری، نشانگر، حفاظتی، تنظيم کننده و … مربوط به خود که نحوی کامل نصب و سوار شده و کليه Interconnection ها و اتصالات الکتريکی و مکانيکی داخلی و قطعات ساختمانی را شامل گردد.

 ولتاژ نامی تابلو های فشار ضعيف معمولأ تا ۶۹۰V و ولتاژ سرويس تا ۴۰۰V می باشند. تابلوهای فشار ضعيف در دو نوع زير ساخته می شوند:

تابلوی ايستاده (Fix) ثابت تابلوی ايستاده (Withdraw able) کشویی

 تابلو های فشار متوسط :

تابلو های فشار متوسط در سطح ولتاژ بين  ۱۰۰۰V تا ۳۶۰۰۰V قرار دارند. اجزای اصلی يک تابلو فشار متوسط شامل بدنه، کليد (دژنکتور) و يا کنتاکتور فشار متوسط، رله، باسبار، ترانفورماتور ولتاژ و جريان، لوازم اندازه گيری و تجهيزات کنترلی می باشد.

 تابلو های فشار متوسط به دو دسته کلی تقسيم می شوند:

 تابلوهای فشار متوسط ثابت (Fix) تابلوهای فشار متوسط کشويی (Withdraw able)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *