حفاری چاه عمیق و نیمه عمیق

معمولا در صنعت حفر چاه، چاه ها را می توان به  دو دسته چاه های نیمه عمیق و چاه های عمیق تقسیم بندی نمود. از این رو در این بخش به منظور افزایش سطح آگاهی افراد به بررسی مشخصات و روش های حفر آن ها خواهیم پرداخت.

چاه های نیمه عمیق:

چاه های نیمه عمیق که با عنوان چاه های دستی هم شناخته شده اند از قدیمی ترین چاه های موجود بوده که در روستاها با نمونه های مختلف از آن در قطر ها و عمق های مختلف مواجه خواهیم شد.  چاه های نیمه عمیق، معمولا عمقی معادل با  30 الی 40 متر دارند. زیرا حفر چاه به صورت دستی در اعماق بالا، بسیار خطرناک می باشد.

البته برای چاه های نیمه عمیق، تعاریف مختلفی وجود دارد، اما معمولا این چاه ها که به روش دستی و به کمک بیل و کلنگ حفر می شوند، تا اولین سفره زیر زمینی و تا جایی که برای مقنی امکان پذیر است، ادامه می یابد.

پس از این که مقنی در حفر چاه نیمه عمیق به آب رسید، باید از پمپ کف کش استاندارد استفاده نماید تا آب را بدون مشکل از چاه تخلیه کند. البته قلبل از استفاده، مقنی باید از سالم بودن پمپ اطمینان داشته باشد تا در معرض خطر برق گرفتگی قرار نگیرد.

چاه عمیق:

نوع دیگری از چاه ها، چاه های عمیق می باشند. در واقع چاه عمیق به چاه هایی با عمق زیاد گفته می شود. بنابراین برای حفر این  نوع چاه هاکه عمقی بیشتر از 80 متر دارند، از دستگاه های مخصوص حفاری چاه استفاده می نمایند.

از دیگر ویژگی های این نوع چاه ها، این است که از سفره های مختلف آب زیر زمینی عبور می کنند و می توانند از بیشتر سفره ها آب بگیرند. در ضمن چاه های عمیق را می توان در رسوبات نرم ( آبرفتی) و هم در سازند سخت حفر نمود.

حفر چاه عمیق در قطرهای مختلفی انجام می شود. اما قطر چاه های عمیق اصولا در رنج ۱۲ تا ۱۸ اینچ است.

حفر چاه عمیق به روش های مختلفی انجام می گیرد. اما امروزه حفر این نوع چاه به روش دورانی، از رایج  ترین روش های حفاری چاه می باشد. به گونه ای که در این روش، مته ها با حرکت چرخشی روی سنگ ها، باعث خرد شدن و ساییده شدن آن ها می شود. گل حفاری از داخل مته وارد چاه شده و به هنگام چرخش مته از اطراف لوله به سر چاه بر می گردد.

از سویی دیگر گل حفاری علاوه بر خنک کردن سر مته از فشار طبقات سست و ریزش آنها به درون چاه جلوگیری کرده و در ضمن خرده سنگ های تراشیده شده را به سر چاه منتقل خواهد کرد.

اما اگر برای حفر چاه به سنگ های سخت برخورد کردیم، لازم است از روش ضربه ای استفاده نمود. در واقع دستگاه حفاری ضربه ای به وسیله ضربه زدن های پی  در پی (حدود ۵۰ تا ۶۰ ضربه در دقیقه) زمین را خرد کرده و گل های حفاری ایجاد شده را به کمک سیم بکسل و گل کش که در انتهای آن سوپاپ وصل شده است، بیرون می آورد.

سخن آخر

باید به این نکته توجه داشت که حفر چاه عمیق به دلیل استفاده از لوله پلیکا و یا جدار آهنی و هم چنین به کار بردن دستگاه های مخصوص برای حفر چاه، هزینه بیشتری، نسبت به حفر چاه نیمه عمیق خواهد داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *