لوله انتقال آب

لوله به استوانه ای توخالی گفته می شود که معمولا برای انتقال و جا به جایی سیالات استفاده می گردد. از این رو با توجه به نوع سیال، فشار و نیاز افراد برای انتقال و جا به جایی سیالات، جنس و قطر لوله می تواند متفاوت باشد.

اما در میان نمونه های مختلف، لوله انتقال آب از پرکاربرد ترین نمونه های این محصول بوده که معمولا به سه دسته لوله گالوانیزه، لوله چدنی و لوله پلاستیکی تقسیم بندی می شوند.

در ادامه به معرفی دقیق تری از آن ها خواهیم پرداخت.

لوله های گلوانیزه:

در واقع لوله گالوانیزه که با عنوان  لوله آهنی سفید هم شناخته شده است، به لوله های آهنی گفته می شود که روکشی از جنس روی خواهند داشت. از این رو این نوع  لوله ها در برابر زنگ زدگی و برخورد با عوامل خورنده بسیار مقاوم بوده و حتی در اثر شکستگی دچار مشکل نخواهند شد.

البته لازم به ذکر است که لوله های گالوانیزه خود به دو دسته لوله گالوانیزه فولادی و لوله گالوانیزه آهنی تقسیم بندی می شوند. در ضمن لوله های گالوانیزه قابل استفاده برای انتقال آب، فاضلاب و گاز می باشد. اما لوله های گالوانیزه فولادی ممکن است در برابر عواملی نظیر اسید مقاومت کمی دارد، البته این نوع لوله برای انتقال آب گزینه مناسبی می باشد.

اما باید به این نکته توجه داشت که  برای اتصال لوله های گالوانیزه از جوشکاری نمی توان استفاده نمود، زیرا حرارت جوشکاری منجر به اکسید شدن فلز روی گردیده و سلامت افراد را به خطر می اندازد. بنابراین لوله های گالوالنیزه را با استفاده از دنده پیچی به یکدیگر متصل می کنند.

لوله های پلاستیکی:

از دیگر لوله های انتقال آب، لوله های پلاستیکی بوده که در شش دسته، لوله های پلی اتیلن (PE)، لوله های پی وی سی (PVC)، لوله های پلی پروپیلن (PP)، لوله های ABS، لوله های CPVC و لوله های PB تقسیم بندی می شوند.

البته در میان نمونه های مختلف این محصولات، لوله های پلی اتیلن، با وجود وزن سبک، استحکام بسیار بالایی داشته و در برابر پوسیدگی، ضربه، زمین لرزه و نور خورشید بسیار مقاوم هستند.

در ضمن می توان آن ها را با استفاده از جوش حراراتی و سر به سر، به یکدیگر متصل نمود. در نتیجه این لوله ها، با وجود استحکام بسیار بالا، انعطاف پذیر بوده و بدون نشت به یکیدگر متصل می شوند.

بنابراین لوله های پلی اتیلن گزینه های بسیار مناسبی برای استفاده  در شبکه های توزیع آب شهری می باشند. زیرا با وجود آن ها، احتمال ترکیدگی لوله کاهش می یابد.

و اما نوع دیگری ار لوله های پلاستیکی، لوله پلی پروپیلن می باشد. این نوع لوله که معمولا در رنگ های سبز یا سفید می باشد، در برابر دما و محلول های شیمیایی مقاومت بسیار بالایی داشته و به همین منظور در سیستم های آبرسانی بسیار پرکاربرد است. هم چنین برای اتصال این نوع لوله ها به یکدیگر می توان از جوش حرارتی استفاده نمود.

لوله های چدنی:

معمولا لوله های چدنی،  بدون روکش می باشند. بنابراین این نوع لوله ها، مناسب برای سیستم های لوله کشی فاضلاب است. لوله های چدنی با روش های اتصال متنوع، با هر نوع ساختمانی امکان پذیر بوده و قابل نصب در سطح یا زیر زمین می  باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *