لوله جداره چاه آب

در واقع لوله جدار چاره نسل جدیدی از لوله ای استفاده شده در دیواره چاه می باشد که به منظور انتقال، سیالاتی نظیر آب، گاز یا نفت استفاده می شود.

در ضمن استفاده از این لوله ها در جداره های چاه،  در پیشگیری از نشت چاه، جلوگیری از ریزش و بروز خطرات احتمالی نقش خواهد داشت.

هم چنین جنس این لوله ها، در دو نوع فلزی و PVC (پلی اتیلن) تولید گردیده اند. نوع فلزی لوله های جداره چاه، قدمتی بسیار طولانی دارد و در حال حاضر هم به عنوان یکی از مهم ترین لوله های مورد استفاده در صنعت حفر چاه، شناخته شده است. اما لوله های پلی اتیلنی چند سالی است که در این صنعت استفاده شده و از  مزایای بیشماری برخوردار می باشد.

در ضمن لوله های جدار چاه هم بر اساس شکل ظاهری در دو نوع لوله های فلزی شیاردار و لوله های صاف بدون شیار تولید می گردند.

معرفی لوله جدار چاه فلزی:

این نوع لوله ها از استحکام بسیار بالایی برخوردار بوده و با توجه به استفاده از گالوانیزه در ساختار آن ها، از مقاومت کششی بسیار بالایی برخوردار بوده و در نتیجه به راحتی به شکل استوانه در می آید. از این رو استفاده آن ها در چاه های زیر زمینی بسیار مناسب است.

زیرا به طور شگفت انگیزی از ریزش چاه جلوگیری کرده و در برابر ضربه ها و فشارهای ناگهانی بسیار مقاوم می باشد. البته لازم به ذکر است این لوله ها در قطرها و ضخامت های متفاوتی تولید گردیده که هر کدام از آن ها با توجه به نوع چاه، عمق و سطح انتظار ما از چاه انتخاب می گردد.

معرفی لوله جدار چاه پی وی سی:

لوله های پلی اتیلن، نوع دیگری از لوله های مورد استفاده در دیواره های چاه می باشند. این دسته از لوله ها که دارای سطحی صیقلی و درون شیاردار هستند، وزن بسیار سبکی داشته و تا عمق 500 متر هم قابلیت استفاده خواهد داشت. و  اما از دیگر مزایای لوله های پلی اتیلن، نارسائی الکتریکی، عمر طولانی و مقاومت بالای آن  ها در برابر عواملی نظیر خوردگی و پوسیدگی می باشد.

معرفی لوله جدار چاه شیار دار:

نسل جدیدی از لوله های جدار چاه، لوله های شیار دار می باشد. در واقع این لوله ها که با  عنوان لوله چاه مشبک هم شناخته شده است، از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار می باشد.

زیرا این لوله آب را با فشار متناسب با قسمت های مختلف چاه، خارج می کنند و از سویی دیگر آب خارج شده از لوله های شیار دار کیفیت بیشتری خواهد داشت . هم  چنین شیارهای به کار رفته شده در بدنه لوله، باعث می شود تا این نوع لوله ها، عمر   بیشتری نسبت به لوله های صاف داشته باشند و در ضمن شیارهای قوسی این لوله ها، مسدود شدن آن به وسیله خاک را کاهش خواهد داد. از این رو لوله های جدار چاه شیار دار، اغلب برای انتقال آب شهری درون چاه تعبیه می‌ شود.

استانداردهای لوله جدار چاه

در حقیقت برای تولید لوله ‌های جدار چاه باید استانداردهایی گردد. تا در این راستا لوله کیفیت لازم را داشته باشد. در نتیجه این دسته از لوله ها در 4 نسل تولید می گردد.

نسل اول:

اولین نوع از لوله های جدار چاه، لوله های هوا برشی هستند که امروزه کاربرد چندانی در صنعت حفر چاه ندارد.

نسل دوم:

نسل دوم  این لوله ها، مدل های قوسی شکل هستند. به گونه ای که لوله های قوسی شکل، نوع تکامل یافته نسل اول هستند.

نسل سوم:

لوله ‌های نسل سوم ، بیشترین کاربرد را نسبت به دو نوع قبلی دارند. در واقع لوله ‌های نسل سوم، با عنوان لوله‌ جدار کرکره‌ای هم شناخته شده است.

نسل چهارم:

در واقع لوله‌ های نسل چهارم، آخرین نسل از لوله جدار چاه بوده و با عنوان لوله اسکرین جانسون شناخته شده است. به گونه ای که در حفاری‌ های امروزی، بیشترین کاربرد را خواهند داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *