پمپ شناور و کف کش

در واقع برای استفاده از آب های رودخانه، چاه های زیر زمینی و چاه های عمیق،  نیازمند دستگاهی جهت پمپاژ آب خواهیم بود. در این راستا مدل های مختلفی از پمپ به منظور عملیات پمپاژ طراحی و تولید گردیده است. پمپ شناور و پمپ کف کش دو مدل کاربردی از نمونه های تولید شده به حساب می آیند که در ادامه به معرفی دقیق تری از آن ها خواهیم پرداخت.

بررسی عملکرد پمپ شناور و کف کش

برای چاه های آب دو نوع پمپ از نوع سانترفیوژ  وجود داشته که معروف به پمپ های کف کش و شناور می باشند. در واقع عملکرد هر دو پمپ کاملا مشابه می باشد. زیرا هر دو دارای پروانه ای هستند که با روشن شدن آن، شروع به چرخش خواهد کرد. هم چنین برای شروع کار هر دو مدل پمپ به خازن راه اندازی نیاز خواهیم داشت.

بنابراین چرخش پروانه های پمپ باعث می شود تا سیال حرکت کرده و در نهایت از دهانه پمپ خارج گردد.  البته نحوه انتخاب پمپ کف کش یا پمپ شناور بستگی به نوع  انتظار شما از عملکرد پمپ و هم چنین مشخصات پمپ خواهد داشت.

در ضمن هر دو پمپ از نوع مستعرق می باشد. به این صورت که باید در هنگام کار،  کل بدنه پمپ در داخل آب قرار گیرد. هم چنین این دو نوع پمپ  به صورت عمودی ساخته شده و در هنگام کار نیز باید به صورت عمودی داخل سیال مورد نظر قرار گیرند.

البته این دو نوع پمپ بر اساس ساختار، عملکرد و جنس تفاوت هایی دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

پمپ شناور

در حیقیقت پمپ های شناور شامل دو بخش الکترو موتور و پمپ به صورت کاملا جداگانه می باشند.  البته این دو بخش در پمپ به وسیله فلنج با یکدیگر کوپل می شوند. بنابراین هر کدام از این بخش ها را می توان به صورت جداگانه طراحی کرده و  در صورت وجود مشکل در بخش الکترو موتور می توان به راحتی آن را باز و  تعمیر نمود.

جنس استفاده شده برای بدنه از جنس استیل و  معمولا پره ها از پلیمر فشرده ساخته می شوند.

در ضمن اغلب پمپ های شناور چندین عدد پروانه و دیفیوژ (  دیفیوژ جریان فشار آب را در انتقال سیال از یک پروانه به پروانه دیگر نگه می دارد تا افت فشار ایجاد نشده و راندمان پمپ بالاتر رود. )  دارند و هم چنین آب را از قسمت میانی مکش خواهند کرد. بنابراین برای زمان هایی که نیاز به فشار بالا با حداقل مصرف انرژی وجود دارد، استفاده از پمپ شناور با چندین پروانه بهتر می باشد.

عموما پمپ های شناور قابلیت تولید فشار تا 50 بار معادل500 متر ارتفاع ستون آب را دارند و با توجه به فضای کمی که برای این نوع پمپ تعبیه شده، خازن مربوط به آن ها به صورت جداگانه و در تابلو برق تعبیه شده است.

بنابراین برای راه اندازی پمپ شناور، نیاز به نصب  لوله و اتصالات مخصوص به صورت ثابت در چاه می باشیم.

پمپ های شناور معمولا به صورت دو تکه و با قطر کم ساخته می شوند. به طوری که معمولا قطر پمپ های شناور بین 3 تا 12 اینچ می باشد.

از این رو از این نوع پمپ ها در چاه های حفر شده توسط بدنه و دهانه با قطر کم استفاده می گردد. در نتیجه پمپ های شناور بیشتر برای مواردی نظیر چاه  عمیق، صنایع کشاورزی، صنایع نفت و گاز و صنایع باغبانی مناسب می باشد.

پمپ کف کش

پمپ های کفکش از دیگر گونه های پمپ چاه آب بوده که برای آبرسانی در چاه هایی با ارتفاع کم طراحی شده است. معمولا از این پمپ برای کشیدن آب از چاه و آب بدون آلودگی و لجن استفاده می شود.

معمولا این پمپ ها که دارای یک تا دو پروانه هستند تا ارتفاع 180 متر را پشتیبانی خواهند کرد و  از قسمت پایین آن ها، آب مکش می شود.

بنابراین این پمپ  برای استفاده در چاه های مته ای مناسب بوده و قطر پمپ های کف کش از 10 اینچ به بالا می باشد. در ضمن بدنه پمپ های کف کش از جنس چدن است که به صورت یکپارچه ساخته شده است.

خازن مربوط به پمپ در کنار آن تعبیه شده و راه اندازی آن نیاز به تجهیزات خاصی ندارد، به طوری که برای راه اندازی پمپ کف کش، فقط کافی است که در داخل سیال قرار گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *