[vc_row][vc_column][vc_column_text]

تعمیرات پمپ کفکش

پمپ های کف کش که با عنوان پمپ های لجن کش هم شناخته شده اند، از پمپ های کاربردی می باشد که برای پمپاژ آب صاف طراحی شده و با توجه به عملکرد خوب و نصب سریع و آسانی که دارد، به طور عمده برای پمپاژ آب از چاه ها، رودخانه‌ ها و استخرها و آبیاری مزارع مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

انواع پمپ کفکش

نمونه های مختلفی از این محصول در بازار وجود دارد که در ادامه پس از معرفی آن ها، به بررسی عیب یابی وتعمیرات این نوع پمپ خواهیم پرداخت.

الکتروپمپ کفکش معمولا به دو صورت پمپ کفکش تک فاز و پمپ کفکش سه فاز موجود است.

پمپ های کف کش تک فاز برای استفاده در مصارف خانگی و با قطرهای دهانه خروجی 1، 1 4/1 ، 2 و 3 اینچ تولید شده و نوع سه فاز آن برای مصارف صنعتی یا کشاورزی با سایز دهانه خروجی 2، 3، 4 و 6 اینچ طراحی می گردند.

محدوه توان این پمپ های کف کش می تواند از 1 تا 15 اسب بخار باشد. بسته به نیاز مشتری با جنس بدنه متفاوت عرضه می گردند که کف کش استیل، کف کش چدن و کف کش آلومینیومی از آن جمله می باشند. برای مثال عمده ترین کاربری این محصولات، پمپ کف کش چاه آب می باشد.

از سویی دیگر پمپ کف کش به صورت فلوتر و ساده تولید و عرضه می شوند و با توجه به کشور سازنده ای که دارند، نمونه های متفاوتی از آن ها وجود دارد.

عیب یابی و تعمیر پمپ کفکش

موارد متفاوتی وجود دارد که موجب خرابی پمپ می گردد. در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر به برخی از موارد مهم را بررسی خواهیم کرد.

 

  • قطر ذرات معلق در آب برای این نوع الکتروپمپ ها اهمیت زیادی داشته و جهت استفاده از این نوع الکتروپمپ ها در مناطق شن ‌زار توصیه می ‌شود. البته باید توجه داشت که بر روی دستگاه توری مناسب نصب گردد تا از ورود شن و ماسه به داخل الکتروپمپ جلوگیری شود. بنابراین نصب توری مناسب برای روی پمپ عمر آن را طولانی تر کرده و هرینه تعمیرات را به حداقل میزان ممکن می رساند.
  • یکی دیگر از موارد مهم در پمپ های کفکش توجه به نوع سیم پیچی آن می باشد. به طوری که سیم پیچی آن ها با توجه به قدرت و مدل سیم کش متفاوت می باشد. بنابراین هزینه های تعمیرات سیم پیچی پمپ کف کش چاه براساس نوع پمپ، عمق آن ، محل قرارگیری آن و اندازه چاه تفاوت دارد. از سویی دیگر قیمت تعمیرات سیم پیچی پمپ کف کش با توجه به ارتفاع، قدرت ، کیفیت و كشور سازنده پمپ کف کش تفاوت دارد.
  • یکی دیگر از عوملی که باعث سوختن پمپ کفکش می شود، پایین آمدن سطح آب نسبت به پمپ و خاموش نشدن آن می باشد. همین امر هزینه ای گزاف را برای مصرف کننده در بر خواهد داشت.

بنابراین برای جلوگیری از سوختن کف کش ناشی از کار کردن پمپ در مخازن و یا چاه هایی که سطح پمپ پایین تر از دستگاه قرار می گیرند، باید قطعه ای به نام فلوتر یا اتومات پمپ را درون پمپ قرار داده تا وقتی آب از سطح پمپ پایین آمد، دستور قطع پمپ داده می شود و زمانی که آب از پمپ بالا می آید پمپ کف کش شروع به کارکردن خواهد کرد.

وجود این قطعه به قدری ضروری است که اگر پمپ خریداری شده، فاقد این قطعه بود، می توان فلوتر یا همان اتومات پمپ را خریداری و بر روی پمپ نصب نمود تا از سوختن پمپ کف کش جلوگیری نمود.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *