سرویس و رفع عیوب چاه آب

چاه آب از جمله منابع طبیعی تامین آب بوده که  در ازای حفاری زمین و دسترسی به آب های زیر زمینی به دست می آید. اما عوامل متعددی وجود دارد که منجر می شود تا میزان آب دهی چاه کاهش یافته و یا دچار فرسایش گردد.

زیرا افزایش عمر شبکه ها و فرسودگی آن ها با گذشت زمان باعث بروز مشکلاتی می شود که هزینه های بسیاری را جهت رفع و اصلاح آن می طلبد.

از این رو راه های متعددی وجود دارد تا افراد متخصص عیوب چاه را برطرف نمایند و از هزينه های مربوط به تعويض قطعات، تعميرات، نصب دوباره تجهیزات و زيان های وارده به سازه چاه جلوگیری نمایند.

عیوب مختلف چاه آب

در واقع چاه های عمیق و نیمه عمیق برای جلوگیری کردن از ریزش دیواره چاه و صدمات وارده شده به تاسیسات آن، به لوله های جدار آهنی نیاز خواهند داشت.

و اما با گذشت زمان، بخشی از لوله های جدار آهنی داخل آب ، دچار زنگ زدگی می شوند و به مرور زمان شیارهای طولی لوله ها،  توسط املاح دورن آب، دچار خوردگی یا زنگ زدگی می شوند و یا بر اثر پوسیدگی، بخشی از لوله ها تخریب یا شکسته می شود.

در واقع مشکلات به وجود آمده، باعث می شود تا بخش زیادی از آب خارج گردیده یا آب دهی چاه متوقف گردد.

از سویی دیگر رعايت نکردن نكات فنی در هنگام حفر و بهره ‌برداری از چاه و هم چنین عواملی نظیر رسوب‌ زا بودن و يا خورنده بودن آب ‌های زيرزمينی، بالا آمدن سطح گل و لای در چاه، قرار گرفتن توربین داخل گل و لای منجر به كاهش شديد آب دهی چاه ها و حتی از رده خارج شدن آن ها می ‌شود.

از این رو برای رفع عیوب چاه، باید نشانه های انسداد چاه و زمان نیاز به احیاء چاه آب را بررسی نمود.

نشانه های انسداد چاه

  • کاهش یافتن میزان آبدهی چاه به مرور زمان
  • افزایش مصرف برق پمپ چاه
  • ماسه دهی چاه و کاهش یافتن کیفیت آب برداشتی از چاه
  • کاهش یافتن سطح دینامیک چاه

در واقع پس از این که نشانه های انسداد چاه نمایان شد، نوبت به بررسی و تشخیص مشکلات چاه با توجه به وضعیتی که چاه دارد، خواهد رسید.

در همین راستا کارشناسان با روش های فیزیکی و یا شیمیایی و یا ترکیب کردن این روش ها با هم، نسبت به احیاء چاه آب و رسوب زدایی آن می توان اقدام کرد. می توان برای احیاء چاه از کارشناسان در زمینه تخلیه و لایروبی و حفر چاه کمک گرفت.

مزایای عیب یابی و سرویس چاه آب:

  • افزایش میزان آب دهی چاه
  • کاهش یافتن میزان بهای پرداختی بابت مصرف برق
  • بهبود کیفیت آب برداشتی و رفع مشکل ماسه دهی
  • افزایش یافتن طول عمر پمپ و الکتروموتور
  • توسعه چاه و رفع رسوبات حتی از پشت گراول فیلتر
  • حذف کردن تنش روی لوله جدار و کاهش احتمالی تخریب لوله جدار

روش های سرویس چاه آب

سرویس چاه آب به دو روش انجام می شود، به طوری که  در این بخش آن را به اختصار شرح خواهیم داد.

احیاء چاه آب و رسوب زدایی با روش های شیمیایی

برخی از چاه ها دارای رسوبات سخت هستند، به طوری که خارج کردن این رسوبات به روش های ساده و فیزیکی قابل انجام نبوده و باید برای خروج رسوبات از مواد شیمیایی استفاده نمود.

در واقع استفاده از این مواد شیمیایی، باعث می شود تا رسوبات موجود روی جدار حل شوند. بنابراین گراول پک و آبخوان، پیوستگی که بین این رسوبات وجود دارد را از بین برده و باعث می شود بخش زیادی از رسوبات حل شده و سایر رسوبات سست شوند.

 برای خارج کردن این رسوبات می توان به کمک پیستون زنی یا پمپاژ و یا برس زنی اقدام کرد.

رسوب زدایی به روش ضربه هوای فشرده

این روش جدید ترین متد، برای احیاء چاه آب می  باشد. در واقع سیستم ضربه هوای فشرده می تواند در کسری از ثانیه، یک بمب هوا در داخل چاه به وجود آورد.

در این روش تخلیه هوا در زمانی کمتر از 5 میلی ثانیه و در فشاری بین 20 تا 200 بار، منجر به ایجاد یک موج بسیار قدرتمند می گردد و همین امر باعث خورد شدن و جدا شدن رسوبات از جداره چاه خواهد شد.

 این فرآیند کمک به پاک شدن مشبک ها و گراول پک از رسوبات شده و موجب افزایش میزان آب دهی چاه می گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *